0 (0322) 4291982 adovasertkrom@gmail.com

Sert Krom Kaplama Nasıl Yapılır?

Sert Krom Kaplama Nasıl Yapılır?

Makine parçalarının korozyon ve aşınmaya karşı dayanıklılığını sağlayan krom kaplama genelde iş makinelerinin, silindirler, kalıplar ve benzeri aşınma gösteren parçalara uygulanmaktadır. Sert krom kaplama ile yüzey aşınma ve korozyona dirençli bir durum kazanmaktadır. Bu uygulama ile parçanın ve makinin ömrü uzamaktadır.

Dekoratif krom kaplama ile sert krom kaplama için kullanılan banyo temelde aynı almaktadır. Sert krom kaplamada kaplama kalınlığı dekoratif kaplamaya göre daha kalın olmaktadır. Sert krom kaplamada krom çelik ve benzeri parçaya çok iyi derecede yapışmaktadır. Nitelikli ve kaliteli bir atomik bağ oluşması için özel bir temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kuvvet olarak bağ kuvveti en az on bin PSI olmalıdır. Sert krom kaplamada bağ kuvveti elli bin PSI’ye kadar yükseklik gösterebilmektedir.

sert_krom_kaplama_nasil_yapilir

Sert krom kaplama kalın bir kaplama meydana getirdiği için yüzeyde pürüz meydana gelmemesine dikkat edilmelidir. Kaba ve pürüzlü alan kaplama ve taşlama işlemi ile maliyet artıracaktır, bu nedenle kaplamanın kaba olmamasına özen gösterilmelidir.

Sert krom kaplama işleminde özel temizleme işlemleri gerçekleşmektedir. Düşük karbonlu çeliklerde yüz yirmi gram litre temizleyici içine anodik olarak temizleme sağlanmakta, durulama arkasından kromik asit çözeltisi içinde anodik olarak dağlanmaktadır. Anodik dağlama uygulamasında krom banyosu gerçekleşse de sorunsuz bir çalışmanın oluşması için ayrı bir dağlama banyosuna da ihtiyaç duyulmaktadır. Dağlama işleminde demir ve diğer kirleticiler çok az bir miktarda karışmakta, bu karışmayı önlemek içinde dağlama banyosuna gerek duyulmaktadır. Yüksek karbonlu çeliklerde de aynı yöntem kullanılmaktadır. Yüksek karbonlu çeliklerde dağlama ve kaplama kalınlığına göre uygulama otuz ile altı yüz saniye arasında değişmektedir. Ayarlama tam yapılmadığı takdirde uygulama sonucu kurum yani is oluşmaktadır. Bu durumda çıkartıp fırça ile temizlemeli tekrar on saniye kadar dağlama işlemine almalı ardından kaplama banyosuna atılmalıdır. Kromik asit dağlamasından veya benzer bir operasyondan krom kaplama banyosuna geçişte hiçbir şekilde zaman kaybı yaşanmamalıdır. Hava ile aşırı temas olursa, yüzey oksitlenir ve kaplamanın ana metal ile bağdaşması iyi olmaz. Eğer durulama işlemi gerekiyorsa, parça durulanmalı ve derhal kaplanmalıdır.